Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2010

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΙΟΣΙΩΝ 0 - ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 0 (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το μάτς Ολυμπιακός Νέων Λιοσίων-Άρης Πετρούπολης για την 12η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ.Ο Ολυμπιακός έψαχνε μία νίκη για να ανασάνει βαθμολογικά ενώ ο Άρης,που βρισκόταν στην 4η θέση πριν το μάτς,ήθελε τους 3 βαθμούς για να ανέβει ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του τοπικού ντέρμπι και το πάθος δεν έλειπε και απο τις δύο ομάδες.Ωστόσο τέρματα δεν σημειώθηκαν και οδηγηθήκαμε στο 0-0.
ΤΟ ΜΑΤΣ:
Α΄ Ημίχρονο:
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο.Φάσεις υπήρχαν και στις δύο εστίες με τις δύο ομάδες να κυνηγάνε το γκόλ.Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη ύστερα απο λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού ενώ η γηπεδούχος ομάδα απάντησε με σουτ του Μπράμη που πέρασε λίγο άουτ.Λίγο αργότερα είχαμε τις σημαντικότερες φάσεις του παιχνιδιού.Αρχικά ο Αναστασάς χάνει τετ α τετ που διώχνει ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού σε κόρνερ και αμέσως μετά ο τερματοφύλακας του 'Αρη Σιντιμπέ αποκρούει κοντινό πλασέ του Μπράμη αποτρέποντας το 1-0.Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με φάουλ του Παπαδημητρακάκη που έδιωξε σε κόρνερ ο Στουραίτης ενω προς το τέλος του ημιχρόνου ύστερα απο ωραία κινηση του φόρ των γηπεδούχων Κρινόπουλου ο Σιντιμπέ κράτησε το 0 για την ομάδα του.Τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου ένα φάουλ των φιλοξενουμένων απο καλή θέση που έδιωξε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.Γενικά και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκόρ αλλά οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β΄Ημίχρονο:
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του μάτς άλλαξε άρδην.Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά ψάχνοντας το 1-0 και πίεσε αρκετά.Η κυριαρχία του όμως αυτή δεν μεταφράστηκε σε ευκαιρίες.Είχε όμως τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού αφού η ανάπτυξη των φιλοξενουμένων ήταν πολύ κακή και γενικά η εικόνα τους ήταν άσχημη.Αυτο ήταν απόρροια της πίεσης στην μπάλα που άσκησαν οι γηπεδόυχοι και της έξαιρετικης αμυντικής τους λειτουργίας.Κερδιζαν εύκολα την μπάλα και ο Άρης δεν μπορούσε να πλησιάσει την εστία του Στουραίτη(ο σέντερ μπάκ Μακράς ήταν σε εξαρετική μέρα).Σημαντική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό το σουτ του Ζούγκα που εξουδετέρωσε ο Σιτιμπέ.Ωστόσο η διακοπή απο τον σοβαρό τραυματισμό του Κολιτσόπουλου έκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων αλλά και πάλι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.Ο Άρης είχε καποιες ευκαιρίες αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα ταυτόχρονα όμως ήταν καλύτερος απο τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου οπου ήταν σαν να βρισκόταν μόνο μια ομάδα στον αγωνιστηκό χώρο.Την τελευταία σημαντική φάση την είχε ο Ολυμπιακός αφού ο Κολιτσόπουλος δεν μπόρεσε να κάνει το 1-0 όταν ο Σιτιμπέ έκανε το λάθος και έχασε την μπάλα από τα χέρια του ύστερα απο γέμισμα στην περιοχή.

Γενίκα κρίνεται δίκαιη η ισοπαλία ωστόσο αν έπρεπε να υπάρξει νικητής αυτός θα ήταν ο Ολυμπιακός Νέων Λιοσίων.

Ολυμπιακός Νέων Λιοσίων:Στουραίτης,Ζούλης Γ.(στην θέση του πέρασε ο Γεωργόπουλος),Ξενάκης,Ζούλης Α.,Μακράς,Χωριανόπουλος(αρχηγός),Ζούγκας,Μπράμης,Κρινόπουλος,Κολιτσόπουλος(έγινε αναγκαστική αλλαγή και μπήκε ο Τσάτσας),Σωτηρόπουλος(βγήκε στο ημίχρονο και πέρασε ο Κακαβάς).

Άρης Πετρούπολης:Σιτιμπέ,Καραδημητρακάκης,Παπαδημητρακάκης,Βλαχόπουλος,Μειντί,Κράβαρης,Αναστασάς(στην θέση του πέρασε ο Κολιούλης),Παούρης,Τζάμαλης(στην θέση του πέρασε ο Ζώγας),Λεμπέσης,Κοτσαλός.

Διατητές:Σφακιανάκης-Κουτσογιάννος-ΜεΪντάνης.