Τετάρτη 30 Μαρτίου 2011

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΠΣΑ ΠΑΟΚ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΙΑΣΩΝΑΣ 2-0

«Ερυθρόλευκο» χρώμα είχε ο Τελικός του Κυπέλλου ΕΠΣΑ, στον οποίο ο ΠΑΟΚ Γλυφάδας νίκησε τον Ιάσωνα με σκορ 2-0, και κατέκτησε το τρόπαιο, για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Η ομάδα των νοτίων προαστίων, ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας πανάξια την κούπα.
Από την άλλη πλευρά, στο συγκρότημα του Αγίου Φανουρίου προσπάθησε να σταθεί στο ύψος της και να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα, χωρίς όμως να τα καταφέρει.
Ο ΠΑΟΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων μετά το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν αναγνωριστικό.
Από εκείνο το λεπτό και μετά, η ομάδα της Γλυφάδας, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, ασκώντας συνεχή πίεση στην εστία του Ρούσση, χωρίς να καταφέρει να την παραβιάσει.
Από την άλλη πλευρά, ο Ιάσωνας, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, χωρίς να έχει επιλογές και φαντασία στο παιχνίδι του.
Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους, η ομάδα του Αγίου Φανουρίου, βγήκε στην επίθεση, προσπάθησε με κάποιες στημένες φάσεις να απειλήσει, αλλά το τελευταίο σφύριγμα του Παπαπέτρου, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, χωρίς να υπάρχει σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα, και κατάφερε να προηγηθεί στο 48΄, με γκολ του Σαγανά (1-0).
Μετά το γκολ, οι Γλυφαδιώτες συνέχισαν να έχουν την υπεροχή,  45λεπτο, βγαίνοντας συχνά πυκνά στην επίθεση.
Οι αντίπαλοί τους αντίθετα, ήταν άναρχοι στο παιχνίδι τους, αδυνατώντας να απειλήσουν την εστία του Χώνου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ιάσωνας προσπάθησε να βγει μπροστά για να φέρει στα ίσα, υποχρεώνοντας τους παίκτες του ΠΑΟΚ να οπισθοχωρήσουν.
Οι προσπάθειες των τυπικά φιλοξενούμενων ωστόσο δεν απέδωσαν καρπούς, αφού δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Χώνου, και να ανατρέψουν το σε βάρος τους σκορ.
To κερασάκι στην… τούρτα για τον ΠΑΟΚ, έβαλε ο Δωροβίνης στο 91΄, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ από τη σέντρα, κρέμασε τον Ρούσση, διαμορφώνοντας μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 2-0, που του στοίχισαν την αποβολή του με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Το τελικό σκορ, κρίνεται απόλυτα δίκαιο με βάση τη εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.
Γλυφάδα: Χώνος Κόκκαλης Κατσούλας, Νικολόπουλος Κούρος, Γούλας, Γεωργίου, Δωροβίνης, Καζάντζης, Σαγανάς , Μηνάς.
Ιάσωνας: Ρούσσος, Βασιλάκος,Κένεντι, Λάππας, Λαρεντζάκης, Θεοδωρακόπουλος, Μανάρας, Μοσκάλ, Καλογιάννης, Θέμελης, Μαυρομάτης.