Τετάρτη 13 Ιουνίου 2012

Αχ, αυτό το πρώτο ημίχρονο!

Ένα ακόμη κακό ξεκίνημα της εθνικής Ελλάδος σε επίσημο αγώνα θα στερήσει, όπως όλα δείχνουν, την πρόκριση από τον 1ο όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
 Μόλις στο τρίτο λεπτό, μετά από λάθος του Τοροσίδη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Γίρατσεκ έκανε το κοντρόλ και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο Χαλκιάς άγγιξε τη μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει το μοιραίο.
Τρία λεπτά αργότερα ο Ροσίτσκι έβγαλε κάθετη πάσα στον Γκεμπρεσελασιέ, ο οποίος έκανε το γύρισμα, ο Χαλκιάς έκανε κακή έξοδο και ο Πιλάρ διπλασίασε τα τέρματα για τους Τσέχους.
Στη συνέχεια η «γαλανόλευκη» κατάφερε να ρίξει το ρυθμό, κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα, με αποτέλεσμα στο 42΄ο Φωτάκης να παραβιάζει με κεφαλιά την αντίπαλη εστία, αλλά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική Ελλάδος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα στο 53΄ο Γκέκας να μειώνει σε 2-1, εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία στην αντίπαλη άμυνα.
Μετά από λίγα λεπτά ο Σάντος έριξε στην μάχη και τον Μήτρογλου παίζοντας φουλ επίθεση, αλλά οι Τσέχοι ισορρόπησαν το ματς φέρνοντάς το στα μέτρα τους.
Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάζεται μόνο νίκη σε τέσσερις μέρες απέναντι στη Ρωσία και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να προκριθεί στα νοκ άουτ παιχνίδια της διοργάνωσης.